DTC İPTALİ

DTC İPTALİ

DTC (diagnostic trouble code) diyagnostik hata kodu sistemidir. Bu sistemin en büyük avantajı araçta olan arızayı ve hangi parçanın arızalı olduğunu kesin olarak gösteriyor olmasıdır.

Aracınızda bir problem olması halinde motor ECU (beyin) ‘ya sensörler aracılığıyla sinyal gönderir ve ECU bu uyarıyı algılayarak araç gösterge panelinizde arıza ışığı yanmasını ve sizi uyarmasını sağlar.

Ancak teknolojinin avantajı ve faydalı olduğu bu noktada yine günümüz teknolojisi bu hatayı algılayamamakta, uyarı verdiği parçalar değişse dahi arıza lambası yanmaya devam etmekte yada arıza olmadığından emin olunan parçada dahi arıza lambası uyarı verebilmektedir.

DTC yi bu gibi mekanik çözümler bulunamayan durumlarda yazılım kodlamaları ile ortadan kaldırmak gerekmektedir.

DTC İptali yazılımsal olarak DTC LEAK denilen işlemdir.Aracınızın hiç bir durumda arıza uyarısı vermemesi anlamına gelmektedir.

Neden DTC iptali Yapılır ?

Sel, v.b. yoğun tahribat veren afetlerde veya ağır kaza durumlarında araçların elektronik aksamları hasar alabilir, yüksek km yapan araçların motor kısmında oluşan aşırı sıcaklarda zarar görebilir, toz,yağ v.b. durumlarda zarar görebilir, iletkenlik yitirilmiş olabilir, bu tip tüm durumlarda aracınız aralıksız olarak arıza lambası ile sizi uyarır.Bu uyarı ise aracınızın ECU’su (beyni) üzerinde zaman zaman koruma moduna geçmesini (hız yapmaması,gaz kesmesi,v.b. arızalar) oluşturacaktır.

Araç üzerinde olan en basit sensörler değişse veya bir LPG uygulaması yapılsa dahi arıza uyarısı vermeye devam edecektir.

Bu gibi durumlarda yapmanız gereken DTC iptali ile bu durumu ortadan kaldırmaktır.

Ecutech uzman ekibi ile sizlere bu konuda çözümler sunar, gerekli görmesi durumunda mekanik testleri ile arızalı parça varsa bulur veya DTC iptali konusunda uzman ekibi ile işlemlerinizi çözümler.

Canlı Destek
Size Nasıl Yarımcı Olabilirim?
Pilot Garage
Merhaba, Öncelikle bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Size nasıl yardımcı olabilirim?